Zabawa i nauka w jednym.

Zabawa i nauka w jednym.

 Zabawka z samej definicji powinna bawić, ale prawdą jest, że na każdym etapie czegoś uczy. Nawet zabawki dla najmłodszych niemowląt uczą rozróżniać kolory i dźwięki. Wszelkie układanki  uczą dopasowywać poszczególne części do siebie a klocki pozwalają oswoić się ze zmysłem przestrzennym. Lalki, samochody i figurki przygotowują dzieci do przyszłych ról społecznych.

Zabawki edukacyjne

 Istnieje rodzaj zabawek, które z nazwy są zabawkami edukacyjnymi. W miejscu, jakim jest sklep z zabawkami, każdy rodzic może wybrać coś dla swojego dziecka. Jednak, żeby zabawka bawiła ale też edukowała, powinna być dostosowana do wieku dziecka. Trzeba też pamiętać, że nauka przez zabawę nie jest tym samym co nauka w szkole. W nauce szkolnej, istotna jest obecność nauczyciela. (https://bawidlo.pl/produkty/zabawki,2,1) Natomiast nauka przy pomocy zabawek edukacyjnych na ogół ma miejsce bez pomocy nauczyciela. Czasem tylko w procesie nauki i zabawy pomocni są rodzice. Ich obecność jest niezmiernie ważna w życiu dziecka, tak samo podczas nauki, jak też w czasie zabawy.

Różnorodność uczących zabawek

 Każdy sklep z zabawkami posiada w swojej ofercie mnóstwo zabawek, które uczą. Nie tylko chodzi tutaj o wspomniane zabawki, które przygotowują do przyszłych ról społecznych, ale o typowe służące do nauki. Tak więc są to najróżniejsze gry strategiczne, logiczne a także zręcznościowe. Jedne trenują umiejętności matematyczne, inne poprawiają zdolność logicznego rozumowania a jeszcze inne uczą literek i budowy zdań. Nawet gry dla najmłodszych, uczą rozróżniania podstawowych figur geometrycznych i rozróżniania podobieństw i różnic między nimi. Najlepsze jednak są gry tego rodzaju, gdzie przejście do następnego etapu następuje po prawidłowej odpowiedzi na konkretne tematyczne pytanie. Taka gra propaguje wiedzę z różnych dziedzin.

Warto sprawdzić: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/automatyka-135.html oraz https://epasjonaci.pl/pl/menu/termowizja-418.html

Wprowadzenie do czytania

 Praktycznie w każdym wieku warto zaznajomić człowieka z przedmiotem, jakim jest książka. Nawet dla kilkumiesięcznych dzieci produkowane są zabawki w formie książek. Siłą rzeczy nie mają one liter, tylko kolorowe obrazki. Z czasem jednak wraz z wiekiem dziecka w jego książeczkach, oprócz obrazków pojawiają się litery. Z czasem dziecko zaczyna lubić historie z książek. Dobrze, gdy to zainteresowanie dotrwa do dorosłego wieku.

Autor: Bawidło