Podróż na daleki wschód to dla wielu wielkie marzenie. Nie każdy wie jednak, że orient można zawrzeć na ścianach – tego rodzaju estetyka znacznie przybliży nas do symboliki oraz estetyki Azji w aspekcie dekoratorskim. Wnętrza orientalne stają się coraz bardziej modne i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W dzisiejszym artykule opowiemy o zagospodarowaniu powierzchni płaskim tego rodzaju dekoracjami z uwzględnieniem najważniejszych cech. Zapraszamy do lektury!
Kolory oraz ich znaczenie
Jeśli chodzi o paletę barw, to w każdym stylu wyróżniamy trzy kolory dominujące oraz dwa uzupełniające. W przypadku dekoracji w stylu orientalnym za barwy dominujące uchodzi złoto, czerwień oraz kolor niebieski. Bazę kolorów uzupełniających stanowi żółć w odcieniu słonecznym oraz stonowana zieleń. Dlaczego w ogóle piszemy o kolorach? Jest to bowiem podstawa dla dalszych ruchów dekoracyjnych. W ciekawy sposób mówi o tym designer Wojtek Gmitruk :
„Owszem, istnieją metody zmiany aranżacji z uwzględnieniem aspektów dekoracyjnych, które nie wymagają remontu, jednak sposoby te są bardzo ograniczone. Zmiany aranżacyjne wówczas wnoszą wartość kosmetyczną, dlatego każdą zmianę stylistyki wnętrza powinniśmy zaczynać od tworzenia kolorystycznych kontrastów na ścianach. W przypadku wnętrz orientalnych ma to zasadnicze znaczenie…”
Motywy zawarte na ścianach
Podążając tropem naszego eksperta – kolejnym krokiem w celu wykreowania dalekiego wschodu w naszych czterech kątach jest zastosowanie motywów azjatyckich (choć niekoniecznie) na ścianach. Obrazy i tapety dostępne na dekorolka.pl. W stylu nowoczesnym doskonałym pomysłem może się okazać zawarcie cytatu, bądź sentencji w postaci pisma chińskiego. Ale orient w sferze dekoracyjnej to nie tylko Chiny – ciekawą metodą jest również zastosowanie indyjskich ornamentów w postaci współczesnych tapet.
Wdrażając styl orientalny nie wolno zapominać o motywach roślinnych. Są one kluczowe dla tego stylu o czym wspomina Wojtek Gmitruk. Oto fragment jego wypowiedzi :
„Wzornictwo roślinne to podstawa w przypadku tworzenia orientalnego stylu. Istnieje nawet baza roślin wprost odwołująca się do kluczowego motywu aranżacyjnego. Zaliczamy do nich bambusy, storczyki, kwiaty wiśni oraz lotosu. Zawarcie tego typu motywów roślinnych na ścianach nie wyklucza rzecz jasna zastosowania żywych roślin w otoczeniu naszych czterech kątów. Zdecydowanie podkreśli to orientalny klimat w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia, a nawet łazienka…”
Diabeł tkwi w szczegółach
Współczesny styl orientalny to nie tylko zagospodarowanie ścian, ale także dekoracyjne szczegóły dopełniające całość. Zaliczamy do nich stosowanie kadzidełek oraz stworzenie ścieżki we wnęce podłogowej z białych kamyków. Co prawda są to szczegóły, jednak nader brzemienne w skutkach estetycznych. Dzięki zastosowaniu owej formy możemy mieć pewność, że klimat bliskiego wschodu będzie na wyciągnięcie ręki.