Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nożyka modelarskiego?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nożyka modelarskiego?

Nożyk modelarski to jedno z najważniejszych narzędzi (o ile nie najważniejsze) w zestawie pasjonata modelarstwa – zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Jego wybór może przysparzać wielu kłopotów, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z modelarstwem. Jakimi cechami powinien odznaczać się tytułowy nożyk? Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas jego wyboru? Sprawdźmy!

Nożyk modelarski

Profesjonalny i efektywny nożyk modelarski nie tylko zwiększa komfort pracy nad poszczególnymi modelami, ale także wpływa na jakość tworzonych modeli. W celu zakupu tego rodzaju nożyka najrozsądniej udać się do sklepu oferującego narzędzia dedykowane bezpośrednio modelowaniu. Nożyk ten, można również zamówić w internecie – wówczas jego cena będzie najprawdopodobniej mniejsza, ale zwiększy się także ryzyko, nawet w sytuacji, gdy nożyk pochodzi od renomowanej marki. Warto podkreślić, że tego rodzaju narzędzia i ich stosowanie wiąże się ogromną precyzją, dlatego tytułowy nożyk powinien być wygodny i bezpieczny dla naszej dłoni.

Wytrzymałość narzędzia

Kluczowym kryterium podczas wyboru tego rodzaju nożyka jest wytrzymałość ostrza. Oczywiście jego rodzaj i grubość zależy od częstotliwości wykonywania cięć oraz materiałów na jakich pracujemy. Z ekonomicznego punktu widzenia – bardziej opłaca się zainwestować w skalpel pojedynczy, jednak w praktyce duża ilość cięć może sprawić, że po kilku dniach ów rodzaj ostrza odmówi nam posłuszeństwa. Przy dużej częstotliwości prac znacznie lepiej zainwestować w sprzęt profesjonalny. Ważnym kryterium pozostaje także fakt rodzaju cięć jakie zamierzamy wykonywać. Ostrzem uniwersalnym najczęściej bywa skalpel w formie długiego i zaostrzonego trójkąta. Tego rodzaju kształt ostrza z pewnością dotrze do każdego zakamarka modelu. Drugim popularnym wariantem jest ostrze zaokrąglone. O jego charakterystykę poprosiliśmy specjalistę – Szymona Woźniaka.

„Ostrze zaokrąglone jest mniej popularne niż to uniwersalne, czyli trójkątne, a szkoda, ponieważ dzięki zaokrągleniom bez większych problemów będziemy w stanie dotrzeć do stref wklęsłych. Zaletą zaokrąglonego ostrza jest również komfortowe nacinanie ruchami obrotowymi. Taka budowa stosowana przy tego rodzaju ruchach zwiększa również poziom bezpieczeństwa…”

A skoro mowa o bezpieczeństwie, to na koniec warto podkreślić, iż właśnie bezpieczeństwo stanowi nadrzędne kryterium wyboru nożyka modelarskiego bez względu na jego rozmiary, kształty i zastosowanie.

Współpraca: https://hobby-model.pl/