Feng shui jako inspiracja do aranżacji wnętrz

Feng shui jako inspiracja do aranżacji wnętrz

Starożytne Chiny są dobrym punktem odniesienia w temacie wielu zagadnień i zjawisk. Techniki w ów czas wykorzystywane inspirują do dziś i właśnie jedną z nich jest feng shui, który mówiąc najprościej jest metodą organizacji wnętrz. Przybliżmy sobie historię i zagadnienia związane właśnie z tym nurtem, który zachował się przez tysiące lat i wciąż jest aktualny.

Znaczenie

Feng shui w dosłownym znaczeniu symbolizuje wiatr i wodę. Powstała według filozofii „Wiatr, którego nie można zobaczyć. Woda, której nie można uchwycić”, czyli „Życiowa siła/istota, która jest niewidzialna i nieuchwytna”. Początkowo feng shui odnosiło się do organizacji całych miast i wsi, gospodarstw i budynków mieszkalnych, stąd alternatywna nazwa „geomencja”. Co ważne, feng shui nie ma istoty jedynie namacalnej. Cała filozofia sprowadza się do ochrony przez złymi duchami i energią.

Zasady od podstaw: yin i yang

Słynny, okrągły znaczek w biało czarnym kolorze i jego filozofia jest jedną z podstaw feng. Jest on symbolem zaciemnionej i nasłonecznionej strony wzgórza. Pierwszy człon nazwy jest motywem żeńskim, uznawanym za słabość i bierność i kontrastowo- yang jest silnym i aktywnym mężczyzną. Innym znaczeniem yin i yang jest wyjaśnienie struktury funkcjonowania ładu wszechświata.

łóżko

Siatka bagua

Druga z zasad feng shui oparta jest na oktagonie podzielonym na 8 równych sobie części odnoszących się do sfer życia. Są nimi rodzina/zdrowie, kariera, stopień i sława, bogactwo, pomocni ludzie, małżeństwo, dzieci. Tym schematem można poprzeć metody aranżacji wnętrza, aby było ono spójne i emanowało dobrą energią na poprawnie zorganizowane miejsce, co przełoży się pozytywnie na wymienione dziedziny życia.

Zasada pięciu żywiołów

Inaczej nazwana zasadą wu xing. Odnosi się ona do 5 żywiołów, którymi są ogień, drzewo, metal, ziemia oraz woda. Aby dobrze zrozumieć tę kwestię należy porzucić aktualne, zachodnie myślenie, gdyż może ono wprowadzić jedynie w błąd. Jedynym sposobem rozumienia żywiołów jest ich interpretowanie w starożytno chiński sposób według tamtejszych tradycji i myśli.

Współpraca: https://www.dekorolka.pl/