Pływające modele statków – rodzaje i sposób działania

Pływające modele statków – rodzaje i sposób działania

Model statku RC jest to pływający model statku, który może zawierać wiele funkcji. Model jest kontrolowany przez zestaw RC. Zwykle zezwala się na stosowanie pasm modelowania 27 MHz, dla modeli okrętowych pasm 40 MHz, a także można stosować pasmo 2,4 GHz, czyli łącze Wi-Fi.

NAVIGA – co to?

Co najważniejsze, modelarstwo dzieli tego rodzaju obiekty zgodnie z kategoriami NAVIGA. Oficjalne zasady konkurencji dotyczące modeli statków reguluje międzynarodowa organizacja NAVIGA i według niej modele łodzi RC należą do następujących kategorii: NS, czyli modele statków pływających rzeczywiście z reprezentacją elementów skali; FSR, czyli modele prędkości silników spalinowych do 3,5 cm³, 7,5 cm³, 15 cm³ i 35 cm³; M, czyli pływające modele łodzi motorowych z silnikiem elektrycznym oraz S, czyli pływające modele żaglówek. Szczególnym przypadkiem modelu RC statku jest model RC łodzi podwodnej, ale NAVIGA nie odnosi się do modelu RC łodzi podwodnej.

slonce

Funkcje statków

Podstawowe funkcje statków, które mogą poruszać się sterowane falami radiowymi poprzez specjalny joystick to płynięcie do przodu oraz do tyłu, regulacja prędkości oraz, zgodnie ze specyfikacją prawdziwej reprezentacji, możliwość korzystania z oświetlenia, strzelania z armatki wodnej, strzelania z armaty czy obrotu radaru. Do tego między innymi wydawanie autentycznych dźwięków silników, dzwonka łodzi, syreny czy korzystanie z wciągarki (tu choćby kotwice, żagle, liny holownicze).

morze

Części sekcji okrętowej

Podstawowe części sekcji okrętowej modelu RC to przede wszystkim kadłub, a więc główny pływak z kilem, z którego wyłania się ster lub śmigło, koło lub inny element napędowy. Wspomnieć należy także o pokładzie, który jest przyklejony do kadłuba i zawiera otwory montażowe dla łatwego dostępu, często z wykończeniem. Na pokładzie są uprzęże, luki, wciągarki kotwiczne, liny, ale także balustrady lub borty. Ostatni element to nadbudowa, która od zewnątrz zawiera okna, maszt z oświetleniem, drabiny i klatki schodowe, wewnątrz znajduje się sterówka.

Modele RC to coraz bardziej popularne rodzaje łodzi dla modelarzy. Sklep modelarski jest odpowiednim miejscem dla miłośników modelarstwa.