Optyka myśliwska – wyposażenie optyczne, dobór urządzeń

Optyka myśliwska – wyposażenie optyczne, dobór urządzeń

Każdy myśliwy oprócz rozwijania swojej pasji powinien kompletnie i świadomie przygotować swój sprzęt. Wyposażenie używane podczas wypraw i polowań powinno być sprawdzone i prawidłowi dobrane do umiejętności i rodzaju zajęcia. Jednym z ważnych elementów osprzętu jest przygotowanie narzędzi optycznych. Czym jest optyka myśliwska i jakie urządzenia wchodzą w skład tej grupy? Jak dobrać odpowiednie oprzyrządowanie? Czym jest celownik termowizyjny?

Czym jest optyka myśliwska i co wchodzi w jej skład?

Każdy dobry i doświadczony myśliwy podczas swoich wypraw używa wielu przydatnych przyrządów umożliwiających podglądanie zwierzyny i jej tropienie. Podczas łowiectwa przydatny również jest odpowiedni sprzęt przybliżający cel i umożliwiający wycelowanie w obiekt. W tym celu wielu z łowców uzbraja się w profesjonalny sprzęt optyczny. Czym jest optyka myśliwska i co wchodzi w jej skład?

Optyka myśliwska jest to zatem zestaw narzędzi umożliwiających lepsze wypatrywanie i dostrzeganie zwierzyny. Nadaje się on zarówno do celów łowieckich, jak i do podglądania ptactwa czy innych drobnych żyjątek. 

W skład zestawów optycznych dla myśliwych wchodzą elementy takie jak:

– lornetka – uniwersalna, nocna, dzienna, 

– luneta – stałoogniskowa, zmiennoogniskowa, nocna, biegowa, uniwersalna,

celownik termowizyjny,

– itp.

Celownik termowizyjny – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia myśliwskiego  jest celownik termowizyjny. Jest to bardzo precyzyjne i zaawansowane urządzenie celownicze montowane na broni. Charakteryzuje się ono możliwością szybkiej i jednoznacznej identyfikacji celu w każdych warunkach. Sprzęty te posiadają bardzo nowoczesne technologie, a ich głównymi zaletami są szybka detekcja oraz możliwość wykrywania źródeł ciepła.

Celownik termowizyjny często wyposażony jest w dodatkowe funkcje i akcesoria takie jak:

  • rejestrator video,
  • czujnik zbliżeniowy,
  • kompas cyfrowy,
  • inklinometr,
  • regulowany krzyż celowniczy, itp.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrego sprzętu optycznego?

Wybór odpowiedniego sprzętu optycznego myśliwskiego powinien być przemyślany i dostosowany do wielu czynników. Luneta, lornetka czy celownik termowizyjny posiada szczegółowe cechy, które należy uwzględnić podczas zakupu produktu. Są nimi:

– lornetka – powiększenie, obiektyw, szerokość pola widzenia, źrenica wyjściowa, pryzmat, powłoka antyodblaskowa,

– luneta – transmisja światła, sprawność zmierzchowa, pole widzenia, odstęp od oka, siatka celownicza,

– celownik termowizyjny – rozdzielczość, odświeżanie obrazu, rodzaj obiektywu, zasięg detekcji, dodatkowe funkcje, itp.