Noktowizory – co to takiego?

Noktowizory – co to takiego?

Noktowizor jest urządzeniem, dzięki któremu można o wiele lepiej widzieć w ciemności. Zapewnia on nam dokładne obserwacje otoczenia przy słabym oświetleniu bądź jego całkowitym braku. W niniejszym artykule w sposób bardzo dokładny tłumaczymy, jak wygląda noktowizor, jak działa oraz czym są nakładki noktowizyjne. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Noktowizor – jak wygląda? 

W zależności od tego, z jakim modelem urządzenia mamy do czynienia, mogą się one od siebie trochę różnić. Wszystkie noktowizory posiadają niżej wymienione elementy:

  • obiektyw,
  • ekran bądź okular,
  • wzmacniacz obrazu, 
  • elektronika sterująca,
  • zasilanie,
  • elementy mocowania. 

Warto wiedzieć, iż urządzenia tego typu powstały już na początku XX wieku. Największą popularnością cieszyły się w szczególności w okresie drugiej wojny światowej. Wtedy wykorzystywane były przez wielu żołnierzy, którzy chcieli przez długi czas być w ciemności. W chwili obecnej urządzenia tego typu również są wykorzystywane przez wojsko oraz detektywów. Noktowizor można dziś wykorzystywać do rozmaitych aktywności fizycznych, takich jak polowanie, wędkowanie, paintball oraz survival. 

Jak działa noktowizor? 

Noktowizor to urządzenie optyczne skupiające nawet bardzo słabe światło, które pochodzi z gwiazd bądź księżyca. To światło następnie jest wzmacniane oraz kierowane na obserwowany przez nas przedmiot – dochodzi wówczas do regulacji kontrastu oraz do wyostrzenia przedmiotu. Noktowizory nie mogą jednak działać w całkowitej ciemności. Musi mieć zapewnione zewnętrzne, choćby malutkie źródła światła bądź podczerwieni. W chwili obecnej można zaopatrzyć się w dwa rodzaje noktowizorów: 

  • pasywne – mogą one pracować bez żadnych dodatkowych źródeł światła -wystarcza im iluminator podczerwieni,
  • aktywne – do prawidłowego funkcjonowania potrzebują minimum szczątkowego oświetlenia zewnętrznego. 

Nakładki noktowizyjne – co to takiego? 

Nakładki noktowizyjne są urządzeniami, które montuje się na obiektyw lunety celowniczej, lornetki bądź lunety obserwacyjnej.