Najlepsze sposoby na nawadnianie ogrodu

Najlepsze sposoby na nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu pozwala zachować roślinom doskonałą kondycję przez cały okres wegetacyjny. Jest to także szczególnie ważne w sytuacji, kiedy występuje susza. Zatem, aby podnieść atrakcyjny wygląd swojego ogrodu oraz umożliwić wzrost poszczególnych roślinom, warto zdecydować się na nawadnianie.

Na czym polega nawadnianie ogrodu?

Nawadnianie ogrodu może przybierać różne formy. Istotne jest jednak, aby woda docierała do jak najgłębszych partii ziemi, aby w ten sposób mogła zostać pobrana przez korzenie roślin. Poszczególne rośliny mogą mieć różne preferencje co do nawadniania. Na przykład róże preferują rzadkie, a jednocześnie bardzo intensywne podlewanie. Wynika to z ich bardzo głębokiego systemu korzeniowego. Tym samym podlewając je często i niedużą ilością, woda nie będzie miała możliwości dotarcia do głębokich partii korzeni. Nieco inaczej wygląda podlewanie trawy. Wynika to z jej charakterystycznych korzeni. Są one stosunkowo płytkie. Dlatego w tej sytuacji należy nawadniać częściej, ale zawsze taką ilością wody, które umożliwi dotarcie do jak najgłębszych warstw korzeni. Ale skutecznie dostarczyć wodę do roślin można korzystać z wielu systemów nawadniania. Najbardziej wygodne są systemy automatyczne. Dlatego korzystając z nich zwłaszcza właściciele dużych ogrodów, na których znajduje się obfita roślinność, nie tylko krzewy ozdobne, lecz także warzywa oraz krzewy owocowe – https://zielonechwile.pl/nawadnianie-ogrodow-wroclaw/

Szybkie nawadnianie ogrodu

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na nawadnianie ogrodów jest korzystanie z linii skraplającej. Należy ułożyć ją pod warstwą ziemi, na przykład wzdłuż grządki, wzdłuż warzywnika lub w innych istotnych miejscach, które mają zostać nawodnione. Następnie wystarczy odkręcić kran, aby woda powoli sączyła do jak najgłębszych warstw ziemi. Jest to sposób na zaoszczędzenie dużej ilości wody, gdyż wówczas znacząco ogranicza się jej parowanie. Natomiast wybierając tradycyjne podlewanie od góry, na przykład wężem lub konewką, duże ilości wody odparowuje lub nie mają szansy na dotarcie do głębokich warstw korzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest także korzystanie z wody retencjonowanej w specjalnych zbiornikach. Mogą zbierać wodę z powierzchni dachu domu, w garażu lecz także wszystkich innych pomieszczeń i budynków. W ten sposób nie trzeba już korzystać z wody wodociągowej, co może być dużo oszczędnością. Ponadto rośliny preferują wodę deszczową, ze względu na to że jest miękka. Dlatego podlewanie deszczówką to ekologiczny i rozsądny sposób zarządzania zasobami naturalnymi.

Więcej na: Ogrody Wrocław – Zielone Chwile