Metody na wykonanie zaprawy i betonu

Metody na wykonanie zaprawy i betonu

Prędzej, czy później w każdym mężczyźnie budzi się zew budowlańca. Zabawy z betonem nie muszą być skomplikowane. Wykonanie zaprawy oraz betonu jest dziś banalne ze względu na szeroką dostępność gotowych mieszanek, które nie tylko ułatwiają pracę, ale także przynoszą wymierne korzyści. W jaki sposób przygotować zaprawę? Oto krótki poradnik!

Zaprawa do bloczków i cegieł

Zaprawa cementowo-wapienna jest niezbędna w celu wiązania cegieł, bloczków i pustaków, a także wykonywania tynków zewnętrznych oraz wewnętrznych (tutaj oferta bloczków betonowych). Do przygotowania zaprawy potrzebny będzie nam cement, który jest w tej gamie materiałem wiążącym. Rolę kruszywa pełni najczęściej piasek o który należy odpowiednio zadbać. W tym celu powinniśmy go kilkukrotnie przesiać, aby pozbyć się drobnych kamyków oraz potencjalnych zabrudzeń. Kolejnym elementem owej układanki będzie woda oraz wapno, które można zastąpić innym rodzajem dedykowanej mieszanki. Warto podkreślić, że to właśnie wapno uplastycznia całą zaprawę. I tu ważna rada – cement znajdujący się we workach (zazwyczaj o pojemnościach 10 – 25, 50kg należy przechowywać w suchym i zadaszonym miejscu.

struktura

W jaki sposób połączyć poszczególne składniki? Zapytaliśmy o to eksperta z dziedziny budownictwa – Augustyna Kolarza.

„Każdy rodzaj zaprawy wymaga innych proporcji. Podstawowe zastosowanie zaprawy to wiązanie pustaków, cegieł, rola gładzi cementowej, tynk trójwarstwowy (tradycyjny) oraz zaprawy spoinowe do kamieni i cegieł. Najbardziej uniwersalną zaprawą jest właśnie zaprawa spoinowa do cegieł. W celu jej wykonania należy połączyć 25kg wapna z 25kg cementu, a następnie dodać 66kg przesianego piasku o uziarnieniu na poziomie 0.22mm. Ostatnim składnikiem jest woda – w tym przypadku wymaga się jej około 25 litrów…”

Potrzebne narzędzia

Zaprawę mamy już przygotowaną i wstępnie zmieszaną. Jakich narzędzi będziemy potrzebować do wykonywania dalszych czynności? Musimy wyposażyć się w wiadro, łopatę, taczkę oraz betoniarkę, bądź opcjonalnie – kastrę. Dzięki zastosowaniu betoniarki czas wykonywania zarówno zaprawy, jak i betonu będzie krótszy, a składniki będą skuteczniej wymieszane. Betoniarka znakomicie sprawdzi się w przypadku większych budów, ale warto pamiętać, że nie powinniśmy smarować jej wieńca, ani koła zębatego. Aby przyspieszyć tempo prac, warto wyposażyć się w gotowe mieszanki zaprawy oraz betonu. Produkty te również sprzedawane są w workach – po ich wysypaniu wystarczy dolać odpowiednią ilość wody i wszystko dokładnie wymieszać.