Gdzie szukać nieruchomości w Hiszpanii? Najlepsze miasta do życia

Gdzie szukać nieruchomości w Hiszpanii? Najlepsze miasta do życia

Zlote plaże Morza Śródziemnego razem z dzikimi falami Zatoki Biskajskiej kuszą turystów na całym świecie do tego stopnia, że w samym tylko 2021 roku Hiszpanię odwiedziło ponad 30 milionów obcokrajowców. Łagodne zimy, pyszne jedzenie oraz dobre połączenia z Polską sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się tutaj na zakup nieruchomości.

Posiadłość w Hiszpanii – dla kogo?

Kryteria, którymi się sugerujemy, poszukając własnych czterech ścian, są bardzo indywidualne. Róźnorodność Hiszpanii sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Istnieją jednak pewne czynniki, które mają wpływ na ostateczną decyzję w kwestii wyboru nieruchomości niezależnie od tego, czy jesteśmy koneserami morskiej bryzy, czy też miłośnikami wspinaczki górskiej. 

Jakie miasto w Hiszpanii wybrać?

Decydując się na zakup posiadłości w innym kraju, zastanów się, czym konkeretnie będziesz się kierować przy wyborze nieruchomości. Hiszpania może Ci zaoferować zarówno bardzo tanie dzielnice, jak i bardzo drogie, nawet w obrębie tego samego miasta. Wakacyjne wspomnienia nie mogą przesłonić „szarej rzeczywistości” – to, co dla turysty jest atrakcyjne, wcale nie musi takie być z perspektywy mieszkańców. Oprócz ceny, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

 • Mobilność i transport publiczny. Jeśli dużo poruszasz się autem, zastanów się, jak wygląda ruch na drogach. 
 • Bezpieczeństwo – pomyśl o tym z punktu widzenia mieszkańca, a nie turysty.
 • Dostępność usług zdrowotnych i edukacyjnych.
 • Zanieczyszczenie środowiska oraz czystość ogólna miasta – istotne, zwłaszcza jeśli myślisz o miastach turystycznych (np. Barcelona).
 • Oferta kulturalna – Hiszpanie są bardzo otwartym i towarzyskim narodem, w związku z czym organizują mnóstwo wydarzeń.

Najlepsze miasta do życia w Hiszpanii

Organización de Consumidores y Usuarios (OCU) w 2021 roku przeprowadziła ankietę, w której zapytano około 3000 respondentów o najlepsze miasta do życia w Hiszpanii, biorąc pod uwagę m.in. czynniki wymienione powyżej. Na jej podstawie stworzyła listę 15 miast ocenianych w skali 0-100. Wbrew pozorom, pierwsze miejsce nie należy ani do Barcelony, ani do Madrytu, ale do Vigo. To galijskie miasto przy samym Oceanie Atlantyckim odznacza się zarówno dużym bezpieczeństwem i czystością, jak i szeroką ofertą kulturalną – z tego względu jest przyjazne m.in. rodzinom z dziećmi (więcej tutaj). Warto wspomnieć również o zrównoważonych kosztach życia. Pod kątem różnorodności rynku nieruchomości, jego dostępności i cen, OCU zwraca uwagę na Saragossę, Valladolid, Kordobę i Walencję.  

 1. Vigo
 2. Saragossa
 3. Bilbao
 4. Valladolid
 5. Kordoba
 6. Malaga
 7. Walencja
 8. Gijón
 9. Alicante
 10. Sewilla
 11. Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie)
 12. Murcja
 13. Palma
 14. Barcelona
 15. Madryt