Nawet małe mieszkanie można uczynić optycznie większym. Wystarczy znać kilka trików, które spowodują, że będziemy mieć wrażenie dodatkowej powierzchni.
Rozjaśnienie mieszkania
Im mieszkanie ciemniejsze, tym silniejsze wrażenie, że jest ono małe. W skrajnych przypadkach bardzo ciemne lokum może wydawać się wręcz klaustrofobiczne. Właściwie wykonane rozjaśnienie, daje niesamowite efekty. Trzeba tylko dokładnie wszystko zlustrować i zlokalizować te miejsca, które są zbyt ciemne.
Czasem bardzo wiele da samo przemalowanie ścian na jasny kolor. Jasne barwy spowodują, że mieszkanie będzie wydawać się większe. Dobrym pomysłem będzie pokrycie jasną barwą ciemnej wykładziny albo wymienienie ją na jasną. Duże znaczenie dla optycznej wielkości mają też kolory ram okien, drzwi, parapetów. Jeżeli wcześniej były w ciemnych barwach, przemalujmy je na jasne kolory lub wymieńmy na takie.
Wrażenie większej powierzchni w łazience lub kuchni będziemy mieć, stosując w nich jasne płytki na podłogę oraz na ściany. Szafki też lepiej wybrać takie, które wyprodukowano w kolorach jasnych, a jeśli fabrycznie były ciemne i do tego chcemy zaoszczędzić fundusze, możemy pomalować je odpowiednią farbą w kolorze jasnym. Jeżeli szafy, półki, regały oraz inne meble w mieszkaniu wybierzemy w jasnych kolorach, będzie on optycznie większe.
Wyburzenie zbędnych ścian
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, czyli nie zaszkodzi to bezpieczeństwu całego mieszkania albo budynku, można zyskać powierzchnię poprzez wyburzenie zbędnej ściany. Dzięki temu zyska się cenne metry kwadratowe, które można dowolnie zagospodarować. Zazwyczaj pozbywa się ścian, które oddzielają kuchnię i salon, robiąc z nich otwartą powierzchnię.
Wielofunkcyjność
Powiększanie optyczne zwykle jest stosowane w mieszkaniach niewielkich. W takich również bardzo polecane jest zaopatrzenie się w przedmioty, meble, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję albo które można wykorzystać w sposób niekoniecznie dla nich typowy. W łazience można wybrać prysznic bez kabiny, jeśli będziemy równocześnie pamiętać, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania odpływu wody. Przez taki zabieg zyskujemy optyczne powiększenie, a zyskaną przestrzeń można zaaranżować według uznania.
W pokojach i kuchni warto pomyśleć nad zakupieniem rozkładanych mebli, stołu, krzeseł, łóżka (najlepiej mającego też funkcję szafy), a także biurka.
Antresola plus organizacja i porządek
Nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe, ale jeśli ktoś mieszka w niedużym lokum w kamienicy, najprawdopodobniej będzie miał kwaterę na tyle wysoką, że można w niej wybudować antresolę. Dzięki temu dzielimy mieszkanie na wyraźne strefy, dzienną i nocną. Tę dzienną możemy urządzać pod kątem aktywności takich jak praca, przyjmowanie gości, zabawa (jeśli w domu są dzieci).
Kiedy nie możemy sobie pozwolić na antresolę, dokładnie przyjrzyjmy się temu, co już mamy w mieszkaniu i czy wszystko jest nam naprawdę potrzebne. Z reguły jest tak, że znajduje się iks rzeczy, które są, bo są, lecz tak naprawdę z nich nie korzystamy. Marnujemy tym samym powierzchnię, którą moglibyśmy wykorzystać inaczej.